Instemming ondernemingsraad (en werknemers) bij eerbiedigende werking
Vanwege nieuwe pensioenwetgeving moeten alle pensioenregelingen veranderd worden.
De norm wordt een premieregeling met een voor alle leeftijden gelijk percentage.
Inleiding
In bepaalde situaties mag gebruik worden gemaakt van een zogenoemde ”eerbiedigende werking”. Wij schreven hier eerder een notitie over. Vooral bedrijven die al een premieregeling hebben met een naar leeftijd oplopende premiepercentage maken hier gebruik van. De vraagt rijst dan of, als gebruik wordt gemaakt van eerbiedigende werking, er sprake is van instemmingsrecht: moeten de ondernemingsraad en de werknemers akkoord geven op het voorgenomen besluit?
Wij hebben al meerdere malen meegemaakt dat (de pensioenadviseur van) werkgevers verklaarden dat de ondernemingsraad in zo’n geval geen instemmingsrecht heeft: er verandert toch niets voor de bestaande werknemers?
In deze notitie gaan wij hierop in.
Instemming bij verandering pensioenregeling
De Wet op de Ondernemingsraden (WOR) regelt in Art 27 lid 1 a het volgende:
- De ondernemer behoeft de instemming van de ondernemingsraad voor elk door hem voorgenomen besluit tot vaststelling, wijziging of intrekking van:
- regelingen op grond van een pensioenovereenkomst, een winstdelingsregeling of een spaarregeling;
Eerdere gerechtelijke uitspraken leren ons dat de wijziging het pensioenniveau moet raken. Er is sprake van een pensioenovereenkomst en er vindt een wijziging plaats. Simpel dus!
Maar de term “eerbiedigende werking” lijkt te suggereren dat de huidige regeling niet aangepast wordt. Maar is dit wel het hele verhaal?
Onze stelling was dat in ieder geval het partner- en wezenpensioen moeten worden aangepast en voor nieuwe werknemers die vanaf een vooraf bepaalde datum in dienst treden, wordt voortaan een leeftijdsonafhankelijke (vlakke) premie toegezegd: dus wijzigingen en dus wel instemmingsplichtig.
Wij gaan voor zekerheid, dus we hebben ook nog even een check bij “onze“ pensioenadvocaat gedaan en die bevestigde onze visie.
Casus eerbiedigende werking
Afgelopen maand werden wij, wederom, geconfronteerd met een pensioenadviseur die bij hoog en laag bleef volhouden dat de werkgever zonder instemming, vanwege eerbiedigede werking, de pensioenregeling Wtp-proof kon maken.
Volgens ons moet wel degelijk instemming worden gevraagd, immers er komt sowieso verandering in de volgende bestaande afspraken:
- Nabestaandenpensioenen veranderen, deze worden diensttijd- en franchiseonafhankelijk;
- Het restitutiebeding in de huidige pensioenregeling verandert, dit komt voor nieuwe pensioenopbouw te vervallen.
- Nieuwe werknemers gaan een andere premie ontvangen dan bestaande werknemers;
Werken aan ons pensioen - Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid
Gelukkig hebben wij goede contacten met het Ministerie die over de pensioenen gaat, dus ook maar om hun visie gevraagd en de casus voorgelegd.
Zij deelden onze visie volledig: ook bij eerbiedigende werking is instemming van de ondernemingsraad verplicht.
Omdat ook het restitutiebeding voor nieuwe pensioenopbouw vervalt en de nabestaandenpensioenen veranderen moeten ook de individuele werknemers instemmen met de verandering. Logisch dat we aan de toekomstige nieuwe werknemers nu nog niet kunnen vragen om akkoord te gaan met de nieuwe regeling; zij treden automatisch toe tot de nieuwe, met instemming van de ondernemingsraad, ontwikkelde pensioenregeling.
Graag delen wij nog de link naar de website werkenaanonspensioen.nl[2]. Hier staat voor werkgevers én voor ondernemingsraden enorm veel informatie over de Wet toekomst pensioenen en waarmee rekening te houden.
Rijswijk, april 2025
Léon Zijlmans AAG van ZPA B.V.
Gerard van der Toolen van OR-Pensioenadviseurs
[2] Rol van de ondernemingsraad | Eerbiedigende werking en compensatie | Werken aan ons Pensioen